Τυφώνας Λάρκιν και…2-1!

Μια αφιονισμένη Εφες πέρασε σαν σίφουνας από τη Βαρκελώνη επικρατώντας με 102-68 της Μπαρτσελόνα. Μια ομάδα μόνος του ο Σέιν Λάρκιν που τελείωσε τον αγώνα με 30 πόντους!

Το ματς

Η Εφές ήταν η ομάδα που μπήκε πολύ πιο δυνατά στο παρκέ και άρχισε να ελέγχει το ματς χάρη και στα μακρινά σουτ του Σιμόν με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 6-13 στο 4′ ενώ έφτασε τον δείκτη του σκορ και στο +11 (9-20)! Ο Άνταμ Χάνγκα προσπάθησε να… κόψει τη φόρα της Αναντολού με οκτώ σερί πόντους (20-24) λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου (20-26). Αν και το come back της Μπαρτσελόνα προμήνυε ντέρμπι στην δεύτερη περίοδο, τη σκυτάλη πήραν οι Λάρκιν και Μοερμάν και χάρη στην πολύ καλή άμυνα, η Εφές μπόρεσε να «βγάλει» φάσεις στο transition και να πάρει εύκολους πόντους. Αποτέλεσμα; Η διαφορά να φτάσει για πρώτη φορά και στο +14 (32-46) και παρά τις προσπάθειες των Ερτέλ-Σεραφέν, η Αναντολού είχε τον Λάρκιν σε… μεγάλη βραδιά.

Στο πρώτο ημίχρονο είχε 10 πόντους με 2/2 δίποντα και 2/2 τρίποντα, ενώ πολύ καλή ήταν και η δουλειά των Σιμόν (9π., 3/5τρ.), Μοερμάν (7π.), Μίτσιτς (7π., 6ασ.) και Μπομπουά (7π., 2/2δίπ., 1/2τρ.) Αντίστοιχα, από πλευράς Μπαρτσελόνα είχαν ξεχωρίσει οι Χάνγκα (8π., 4/4δίπ.), Ερτέλ (7π.) και Τόμιτς (7π.), σε ένα ημίχρονο όπου η Εφές είχε 12/15 δίποντα, 8/14 τρίποντα και… διπλάσιες ασίστ (13-6) από την γηπεδούχο Μπαρτσελόνα!

Ο Σέιν Λάρκιν δεν… σταμάτησε ούτε στην 3η περίοδο αφού ήταν εκείνος που σημείωσε σε αυτό το διάστημα άλλους 17 πόντους μέχρι να φτάσει ο δείκτης του σκορ στο +21 (56-77) λίγο πριν από το τέλος της 3ης περιόδου! Έκτοτε υπήρχε μόνο… κατηφόρα και μια ομάδα στο γήπεδο, αφού η Εφές έστειλε την διαφορά και στους 38 πόντους (!!!) έχοντας προηγηθεί με 100-62 στο 35′.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 39-52, 57-84, 68-102

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 2-1

Αναντολού Εφές-Μπαρτσελόνα 75-68
Αναντολού Εφές-Μπαρτσελόνα 72-74
Μπαρτσελόνα-Αναντολού Εφές 68-102