Ισοπαλία σαν… νίκη και φαβορί για τελικό η Τσέλσι!

Η Άιντραχτ προηγήθηκε με το… συνήθη ύποπτο Γιόβιτς, η Τσέλσι ανέβασε στροφές, ο Πέδρο πέτυχε το χρυσό εκτός έδρας γκολ και θα μπορούσε να φύγει από τη Φρανκφούρτη νικήτρια, αλλά ο Τραπ κράτησε το 1-1.
Μετά από ένα… χορταστικό παιχνίδι, Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Τσέλσι ήρθαν ισόπαλες με 1-1 στην «Κόμερτσμπανκ Αρένα» στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα ημιτελικά του φετινού Europa League.
Οι Γερμανοί πήραν το προβάδισμα με το τέρμα του Γιόβιτς, στο 23’, αλλά το… χρυσό εκτός έδρας γκολ από τα πόδια του Πέδρο στο 45ο λεπτό, δίνει τον τίτλο του φαβορί για τον πρόκριση στον τελικό στους Άγγλους…
Στα αξιοσημείωτα, η διατήρηση του εντός έδρας αήττητου σερί από πλευράς Άιντραχτ, με εννιά νίκες και τρεις ισοπαλίες σε 12 φετινά ματς, αλλά και το νέο ρεκόρ διοργάνωσης που έκανε η Τσέλσι, με 16 διαδοχικά παιχνίδια χωρίς ήττα!
Όπως επίσης και η εντυπωσιακή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν για μια ακόμα φορά σε εντός έδρας αγώνα, οι φίλοι της Φρανκφούρτης.
Ο επαναληπτικός στο «Στάμφορντ Μπριτζ» θα διεξαχθεί στις 9 Μαϊου, στις 10 το βράδυ.

Το ματς:
Στο πρώτο ημίχρονο, η Άιντραχτ ξεκίνησε καλύτερα και «γεμίζοντας» το κέντρο της δεν δέχθηκε ιδιαίτερη πίεση από τον αντίπαλό της. Μάλιστα, παίζοντας κυρίως από τα άκρα της με τους Ντα Κόστα και Κόστιτς προκάλεσε «ρήγματα» στην Τσέλσι και θα μπορούσε να προηγηθεί με τον Άμπραχαμ στο 21’.

Ενώ σε μια εξαιρετική αντεπίθεση και τη συνεργασία του Κόστιτς με τον Γιόβιτς, ο δεύτερος κατάφερε να πετύχει με πολύ δύσκολη κεφαλιά το ένατο φετινό του τέρμα στη διοργάνωση και μαζί το 1-0, στο 23ο λεπτό!

Πηγή:sport-fm.gr