Μία ανάσα από τον τελικό η Άρσεναλ (video)

Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Άρσεναλ έκανε την ανατροπή, καθώς κέρδισε με 3-1 την Βαλένθια στο Emirates και πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό στο Μπακού.

Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά στο ματς, αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους. Άνοιξαν το σκορ μόλις στο 11′ με τον Ντιακαμπί να εκμεταλλεύεται την ολιγωρία στη άμυνα τον «κανονιέρηδων» και εύκολα από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την πίεση και τέσσερα λεπτά αργότερα θα μπορούσαν να είχαν κάνει δύο τα τέρματα τους, αλλά ο Γκέδες αστόχησε.
Οι παίκτες του Ουνάι Έμερι έβγαλαν αντίδραση και όχι μόνο ισοφάρισαν, αλλά μέσα σε ένα δεκάλεπτο γύρισαν το ματς. Αρχικά ο Λακαζέτ με κεφαλιά έκανε το 1-1 στο 18′ και στο 26΄ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, δίνοντας το προβάδισμα στη ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος οι Λονδρέζοι είχαν τον έλεγχο και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με τον Λακαζέτ για να διευρύνουν το προβάδισμα τους τόσο στο 63΄ όσο και στο 67΄. Η είσοδος του Γκαμειρό έδωσε ώθηση στις «νυχτερίδες», αλλά έπεσαν πάνω σε έναν σταθερό Τσεχ. Οι γηπεδούχοι, με τις αλλαγές που έγιναν, έβγαλαν φρεσκάδα, συνέχισαν να πιέζουν και κατάφεραν να πετύχουν το τρίτο τους τέρμα στην αναμέτρηση. Σε μια φάση διαρκείας στα καρέ της Βαλένθια, η μπάλα κατέληξε στο Κολάσινατς, ο οποίος σέντραρε για τον Ομπαμεγιάνγκ που με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στο τελικό απέκτησε η Άρσεναλ, όμως όλα θα κριθούν στον επαναληπτικό στο Μεστάγια (09/05)