Προβάδισμα τίτλου για τον Ολυμπιακό!

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε ο Ολυμπιακός καθώς επικράτησε με 9-8 του ΝΟ Βουλιαγμένης σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που είχε έντονες συγκινήσεις και εναλλαγές στο σκορ με τις δύο ομάδες να αποδεικνύουν γιατί ανήκουν στην ελίτ της Ευρώπης. Η ομάδα του Λαιμού έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με την Έλενα Ελληνιάδη αλλά η Ιωάννα Σταματοπούλου να αποκρούει το μακρινό σουτ. Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για το δεύτερο τελικό (9/5, 18:30) στο Λαιμό που θα κρίνει πολλά για τη συνέχεια της σειράς.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να ανοίγει το σκορ με την Άλκηστη Αβραμίδου αλλά η Στεφανία Χαραλαμπίδη ισοφάρισε σε 1-1. Εν συνεχεία οι «ερυθρόλευκες» πήραν εκ νέου το προβάδισμα με την Μαργαρίτα Πλευρίτου όμως και πάλι ο ΝΟΒ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με την Ιωάννα Χυδηριώτη, ενώ πήρε το πρώτο του προβάδισμα (2-3) με πέναλτι της Έλενας Ξενάκη. Παρόλα αυτά η ομάδα του Χάρη Παυλίδη ισοφάρισε με την Αλεξάνδρα Ασημάκη αλλά η Στεφανία Χαραλαμπίδη έκανε το 3-4 για να ακολουθήσουν τα τέρματα των Φιλιώ Μανωλιουδάκη και Χριστίνα Κώτσια (4-5).

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε καθώς οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν εύκολα να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός με τέρματα των Χριστίνα Τσουκαλά και Άλκηστη Αβραμίδου κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα (6-5) αλλά στην αμέσως επόμενη φάση η Βασιλική Διαμαντοπούλου έκανε το 6-6 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα με την Αλεξάνδρα Ασημάκη (7-6) και εν συνεχεία ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στα δύο τέρματα (8-6) με την Χριστίνα Τσουκαλά αλλά ο ΝΟ Βουλιαγμένης μείωσε με τον Τζόρνταν Ράνεϊ κάνοντας το 8-7. Στη τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκες» κράτησαν το προβάδισμα και πήραν τη νίκη. Η Χάνα Μπάκλινγκ έκανε το 9-7 (3:27) πριν τη λήξη και παρά το εξαιρετικό τέρμα της Έλενας Ελληνιάδη από τα πέντε μέτρα που μείωσε σε 9-8, η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι.

Πρώτες σκόρερ για τις νικήτριες ήταν οι Άλκηστη Αβραμίδου, Αλεξάνδρα Ασημάκη και Χριστίνα Τσουκαλά που σημείωσαν αμφότερες από δύο τέρματα, ενώ τον ίδιο αριθμό τερμάτων πέτυχε η Στεφανία Χαραλαμπίδη από πλευράς ΝΟΒ.

Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης 9-8 (4-5, 2-1, 2-1, 1-1)

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Σταματοπούλου, Πλευρίτου Ελ., Μπάκλινγκ 1, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου 2, Ασημάκη 2, Πλευρίτου Μ. 1, Γκόφερς, Πλευρίτου Β., Τσουκαλά 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Δουρέκα Στ., Κανετίδου, Παπαναστασίου Δ.

ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου):Τζόνσον, Χαραλαμπίδη 2, Χυδηριώτη 1, Ελληνιάδη 1, Κοκκινάκη, Ξενάκη 1, Νίνου Ειρ., Πάτρα, Κώτσια 1, Διαμαντοπούλου Β. 1, Ράνεϊ 1, Μαστρόκαλου, Κοτσιώνη, Νίνου Π., Γιαννοπούλου