Πρώτος στη 16άδα ο Nole

O Novak Djokovic έγινε ο πρώτος παίκτης που μπήκε στην τελική 16άδα του Mutua Madrid Open, παίρνοντας μια γρήγορη πρόκριση επί του Taylor Fritz στην πρεμιέρα του στη Μαδρίτη.

Δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα στην πρεμιέρα του στο μαδριλένικο Masters o Djokovic, ο οποίος επιβλήθηκε του Fritz με 6-4, 6-2 μέσα σε 65 λεπτά και μπήκε εύκολα και γρήγορα στον 3ο γύρο της διοργάνωσης.

Ο κορυφαίος παίκτης του κόσμου είχε 7 άσους και έχασε μόνο 8 πόντους από τη γραμμή του σερβίς, σε 9 service games. Στα πρώτα του σερβίς κέρδισε τους 29 από τους 34 πόντους και στα δεύτερα τους 9 από τους 12. Απειλήθηκε μόνο μια φορά με break point, στο 8o game του 1ου σετ, και το έσβησε, για να κάνει το 5-2.

Ο ίδιος αξιοποίησε όλες τις ευκαιρίες του, κάνοντας 3 φορές break στο σερβίς του Αμερικανού. Μια στο 7ο game του 1ου σετ για το 4-3 και άλλες 2 στο 2ο σετ, στο οποίο μέσα σε λίγα λεπτά μετέτρεψε το 0-1 σε 5-1. Με τον 16ο του winner ολοκλήρωσε τη νίκη του ο Σέρβος, ο οποίος είχε μόνο 12 αβίαστα λάθη σε όλο το ματς.