Ευρωπαίος Εθνικός σε ματς θρίλερ!

Με «χρυσή» σκόρερ της ΜακΚι (0:26) ο Εθνικός Πειραιά έκαμψε με 10-9 την αντίσταση του μαχητικού ΑΝΟ Γλυφάδας και κατέκτησε τη τρίτη θέση κάνοντας το 2-1 στη σειρά των μικρών τελικών εξασφαλίζοντας το ευρωπαϊκό εισιτήριο για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Το παιχνίδι είχε έντονες συγκινήσεις και διακυμάνσεις με την ομάδα του Κώστα Βαμβακάρη να επικρατεί στις λεπτομέρειες.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Εθνικό Πειραιά να μπαίνει δυνατά καθώς προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε τέρματα της ΜακΚι αλλά ο ΑΝΟΓ απάντησε με τις Καλαργυρού και Κοντογιάννη. Παρόλα αυτά το συγκρότημα του Κώστα Βαμβακάρη πήρε εκ νέου το προβάδισμα (3-2) με την Τζελέπη αλλά η Γρηγοροπούλου ισοφάρισε σε 3-3. Το πρώτο οκτάλεπτο έκλεισε με τον Εθνικό να προηγείται με 4-3 χάρη σε τέρμα της Χατζηκυριακάκη. Στη δεύτερη περίοδο ο ΑΝΟ Γλυφάδας με ένα γρήγορο σερί 2-0 πήρε το πρώτο προβάδισμα στην αναμέτρηση (4-5) με την Κοντονή, ενώ νωρίτερα είχε ισοφαρίσει η Ευαγγελία Λούδη αλλά ο Εθνικός είχε την απάντηση με την Μπενέκου κάνοντας το 5-5 του πρώτου ημιχρόνου.Εθνικός-Πειραιά-χάλκινο.jpg

Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού οι παίκτριες του Ορέστη Σαλάχα με ανεβασμένη ψυχολογία ξέφυγαν με διαφορά δύο τερμάτων (5-7) χάρη σε τέρματα της Μαμόγλου αλλά η Τζελέπη στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου κράτησε ζωντανό τον Εθνικό μειώνοντας σε 7-6. Στη τελευταία περίοδο έγινε πραγματική «μάχη» καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι με τον Εθνικό στο φινάλε να παίρνει τη νίκη χάρη σε τέρματα της ΜακΚι.

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η ΜακΚι που σημείωσε τρία τέρματα, ενώ από δύο πρόσθεσαν οι Τζελέπη και Λογοθέτη. Από πλευράς ΑΝΟΓ οι Καλαργυρού, Μαμόγλου και Κοντονή πέτυχαν δύο.

Εθνικός Πειραιά – ΑΝΟ Γλυφάδας 10-9 (4-3, 1-2, 1-2, 4-2)

Εθνικός Πειραιά (Κώστας Βαμβακάρης):Σωτηρέλη, Λούδη Αν., Μπενέκου 1, Τζελέπη 2, Αποστολίδου 1, Μπίσμπα, Χατζηκυριακάκη 1, Λογοθέτη 2, Πέττα, ΜακΚι 3, Μπάξτερ, Νιαρχάκου, Τζούρκα, Κατσιμπρή, Αναγνώστου

ΑΝΟ Γλυφάδας (Ορέστης Σαλάχας): Αρχοντάκη, Καλαργυρού 2, Κολιτσοπούλου, Λούδη Ευα. 1, Μαμόγλου 2, Κόλλια, Αντωνιάδη, Γρηγοροπούλου 1, Ακριτίδου, Φραγκιουδάκη, Κοντονή 2, Κοντογιάννη 1, Καρύτσα, Γροζοπούλου