2-0 οι Warriors στους Τελικούς της Δύσης!

Μετά από ένα αγχωτικό παιχνίδι, με τους Trail Blazers να βγαίνουν συχνά μπροστά στο σκορ, αλλά τους Warriors να παλεύουν μέχρι το τέλος με έναν εξαιρετικό Steph Curry, το Golden State πήρε το game 2 με 114-111.

Το παιχνίδι πήγαινε όπως έπρεπε για τους Trail Blazers στο πρώτο ημίχρονο. Κρατούσαν μια διαφορά 15 πόντων και όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα το έπαιρνε το Portland. Οι Golden State Warriors όμως πραγματοποίησαν μια μαγική 3η περίοδο, γύρισαν το παιχνίδι και μετά από μια συναρπαστική 4η περίοδο, όπου οποιαδήποτε ομάδα θα μπορούσε να κερδίσει τον αγώνα, βγήκαν νικητές στον πιο αγχωτικό ματς των τελικών των περιφερειών έως τώρα.

Ο Steph Curry, παρότι άστοχος απ’ το τρίποντο (4/14 σουτ), πραγματοποίησε μια καλή εμφάνιση (37 πόντους, 8 rebounds και 8 assists). Ο Draymond Green ήταν εξαιρετικός, τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα έχοντας 16 πόντους, 10 rebounds, 7 assists και 5 blocks! Εξίσου σημαντικός ήταν ο Kevon Looney, ο οποίος, μέσα σε 29 λεπτά είχε 14 πόντους, 7 rebounds, 2 assists, 1 block και 1 κλέψιμο.

Για τους Trail Blazers, ο Seth Curry (16 πόντοι, 1 rebound, 2 assists και 4 κλεψίματα) προκάλεσε πολλά προβλήματα στην άμυνα των Warriors, όσο και στην επίθεση τους. Ο Damian Lillard σε 42 λεπτά είχε 23 πόντους, 5 rebounds και 10 assists. Ο CJ McCollum είχε 22 πόντους, 3 rebounds και 5 assists σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Το game 3 είναι προγραμματισμένο για τα ξημερώματα της Κυριακής 19 Μαΐου, στις 04:00 στο Moda Center του Portland.

Επιμέλεια: Φραγκιαδάκης Αντώνης