Λύτρωσε τον Ολυμπιακό ο Φουντούλης – Ψυχωμένη εμφάνιση ο ΝΟΒ!

Με «χρυσό» σκόρερ τον Γιάννη Φουντούλη (0:32) σε παίκτη παραπάνω ο Ολυμπιακός έκαμψε με 10-9 την αντίσταση του ψυχωμένου ΝΟ Βουλιαγμένης που έβαλε δύσκολα στους πρωταθλητές Ευρώπης κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών της Α1 Ανδρών. Η ομάδα του Λαιμού που έπιασε εξαιρετική απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο ανέτρεψε το εις βάρος της 7-3 του πρώτου ημιχρόνου σε 8-7 στα μέσα της τελευταίας περιόδου (5:33) με τον Τίγκα τρέχοντας ένα σερί 5-0 και κράτησε τον Ολυμπιακό χωρίς γκολ για 11 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα! Όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου βρήκαν τις λύσεις κι έφτασαν στην αγχωτική νίκη, Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μάνος Ζερδεβάς έπαιξε βασικός απέναντι στη πρώην ομάδα του. Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Πέμπτη (23/5, 19:00) στο Κολυμβητήριο του Λαιμού.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει με το πόδι πατημένο στο γκάζι καθώς προηγήθηκε με 3-0 στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης χωρίς να χάσουν επίθεση. Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ με τον Φουντούλη και εν συνεχεία οι Μυλωνάκης και Γούνας αύξησαν τη διαφορά. Εν συνεχεία ο ΝΟΒ μείωσε με ωραία λόμπα του Αφρουδάκη αλλά στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Μυλωνάκης έκανε το 4-1, όμως η Βουλιαγμένη μείωσε με τον Γκιουβέτση. Παρόλα αυτά οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν προηγούμενοι το πρώτο οκτάλεπτο με «αέρα» τεσσάρων τερμάτων (6-2) χάρη τον Ομπράντοβιτς. Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τον ΝΟ Βουλιαγμένης να βελτιώνει την άμυνα του και τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από ένα τέρμα με τους Σολανάκη και Μυλωνάκη κάνοντας το 7-3 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ο ΝΟΒ αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό καθώς με ένα σερί 4-0 στο τρίτο οκτάλεπτο ισοφάρισε σε 7-7 και μπήκε στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Οι παίκτες της Βουλιαγμένης βρήκαν τις λύσεις με τους Καλογερόπουλο, Γούβη, Γκιουβέτση και Τίγκα δείχνοντας ψυχή και πάθος. Στη τελευταία περίοδο η ομάδα του Λαιμού συνέχισε στο ίδιο ρυθμό και κατάφερε να προηγηθεί με 8-7 χάρη σε τέρμα του Τίγκα όμως ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου το προβάδισμα (9-8) με τους Μπούσλιε και Γενηδουνιά. Παρόλα αυτά η Βουλιαγμένη ισοφάρισε με τον Αφρουδάκη αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης με τον Φουντούλη στα 0:36 δευτερόλεπτα έφτασαν στην αγχωτική νίκη, ενώ ο ΝΟΒ έχασε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στα πέναλτι αλλά το σουτ του Μπάσιτς πέρασε άουτ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μανώλης Μυλωνάκης που σημείωσε τρία τέρματα, ενώ από δύο πρόσθεσαν οι Γιάννης Φουντούλης και Πάουλο Ομπράντοβιτς. Από πλευράς ΝΟΒ το ίδιο αριθμό τερμάτων πέτυχαν οι Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης, Χρήστος Αφρουδάκης και Δημήτρης Τίγκας.

Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης 10-9 (6-2, 1-1, 0-4, 3-2)

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης 3, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 2, Νικολαΐδης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Γούνας 1, Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Ομπράντοβιτς 2, Χαλυβόπουλος Αρ.

ΝΟ Βουλιαγμένης (Μάριος Κάσδαγλης):Χρύσανθος, Μπάσιτς, Καλογερόπουλος 1, Γκιουβέτσης 2, Κουρούβανης Ν., Γούβης 1, Αφρουδάκης 2, Μπούχα, Ποντικέας, Καπετανάκης, Τίγκας 2, Σολανάκης 1, Κουρούβανης Δ., Χριστοφορίδης, Τσαταλιός