Άλλη μια μέρα στη δουλειά!

Ο Rafa επιβλήθηκε του προερχόμενου από τα προκριματικά, Yannick Hanfmann, με 6-2, 6-1, 6-3, παίρνοντας μια καθαρή και άνετη πρόκριση για τον 2ο γύρο του Roland Garros.

Ήταν η 87η νίκη για τον Ισπανό στο παρισινό Grand Slam, σε 89 αναμετρήσεις! Επίσης αυτή ήταν η 26η νίκη του στη φετινή σεζόν (26-5), καθώς και η 6η συνεχόμενη, αφού θυμίζουμε πως προέρχεται από την κατάκτηση του Masters της Ρώμης.

Με 25 winners και 16 αβίαστα λάθη ολοκλήρωσε τον αγώνα της πρεμιέρας του ο «Matador», ο οποίος χρειάστηκε να σώσει 4 break point στο 1ο game, για να μη μείνει πίσω στο σκορ. Ήταν ένα νωθρό ξεκίνημα για τον Ισπανό, που γρήγορα όμως ανέλαβε τα ηνία του αγώνα, όπως και αναμενόταν.

Έκανε τον Γερμανό να πληρώσει για τις χαμένες ευκαιρίες του και έκανε εκείνος το break, για να βρεθεί μπροστά με 3-0. Με νέο break στο 8ο game, κατέκτησε το 1ο σετ με 6-2, ένα αποτέλεσμα που ενδεχομένως και να αδικεί τον Hanfmann.

Δεν τον αδικεί όμως και το 6-1 του 2ου σετ, στο οποίο ο Rafa έχασε μόνο 3 πόντους από τη γραμμή του σερβίς, έκανε 2 break, στο 2ο (2-0) και στο 6ο game (5-1), και μέσα σε 28 λεπτά έκλεισε το σετ, πατώντας το γκάζι.

Στο 3ο σετ και πάλι το break ήρθε νωρίς για τον Ισπανό, που «ξέφυγε» με 3-1 και δεν κοίταξε πίσω του, αφού ούτε σ’ αυτό το σετ κινδύνεψε το σερβίς του. Στο 9ο game έκανε ακόμη ένα break, το 6ο του στον αγώνα, για να το ολοκληρώσει με 6-3.

Στον 2ο γύρο του Roland Garros και στον 90ό αγώνα του στη διοργάνωση του Παρισιού, ο 11 φορές πρωταθλητής θα αντιμετωπίσει ξανά qualifier και ξανά Γερμανό, τον Yannick Maden, που απέκλεισε τον Kimmer Coppejans με 7-6 (0), 7-5, 6-3.