1-0 στους τελικούς του NBA οι Raptors με απίθανο Siakam!

Την πρώτη νίκη στη σειρά των τελικών του NBA, αλλά και πρώτη στην ιστορία τους πραγματοποίησαν οι Toronto Raptors στο Scotiabank Arena, αφού επικράτησαν με 118-109 των Golden State Warriors. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Pascal Siakam για την ομάδα του Καναδά!

Στο κατάμεστο Scotiabank Arena οι Toronto Raptors κατάφεραν στην πρώτη τους εμφάνιση σε τελικούς να πάρουν τη νίκη στο game 1, δείχνοντας απ’ την αρχή του αγώνα πόσο ήθελαν να ξεκινήσουν με μια νίκη τη σειρά. Οι Warriors δε μπορούσαν να βρουν λύσεις επιθετικά και παρόλο που έπαιξε για 8 λεπτά συνολικά ο Demarcus Cousins δε μπόρεσε να βοηθήσει και αυτό είναι λογικό καθώς είναι ο πρώτος του αγώνας μετά τον τραυματισμό από τον πρώτο γύρο. Από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου μόλις με το σκορ να βρίσκεται στο 59-49 υπέρ των Raptors φαινόταν πως δύσκολα θα κερδίσει το παιχνίδι το Golden State, καθώς οι Raptors ήταν συγκεντρωμένοι στο πλάνο τους, το οποίο ήταν να χτυπήσουν τους αντιπάλους τους έξω απ’ το paint και να πάρουν μακρινά σουτ και να παίξουν σφιχτή άμυνα.
Οι Warriors δε μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή και έτσι έχασαν τον αγώνα. Η απώλεια του Kevin Durant παίζει ιδιαίτερο ρόλο στη συνέχεια της σειράς. Στο σημερινό παιχνίδι εννοείται πως η απώλεια του ήταν ένας από τους λόγους που έφεραν την ήττα και αυτό είναι γεγονός, καθώς ο Durant δίνει πολλές λύσεις στην επίθεση όσο και στην άμυνα.

Box Score:

box score raptors (2)box score warriors

Highlights:

Το game 2 θα πραγματοποιηθεί τα ξημερώματα της Δευτέρας 3 Ιουνίου στις 03:00 ώρα Ελλάδας στο Scotiabank Arena.

Επιμέλεια: Φραγκιαδάκης Αντώνης