Τρομερή ΑΕΚ διέλυσε τον Προμηθέα!

Η ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακή και στα 40 λεπτά του αγώνα  και επιβλήθηκε με άνεση του Προμηθέα Πατρών με 88-60 και έκανε το 2-1 στη σειρά. Τραγική εμφάνιση για του Πατρινούς που έμειναν στο παιχνίδι του Σαββάτου. Βραδιά καριέρας από τον Κέιν Γιόρκ με 23 πόντους και 5/8 τρίποντα.

Το ματς

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με δύο τρίποντα του Γιορκ (6-1, 3′), αλλά ο Προμηθέας ισοφάρισε με τον Λίποβι να «εκτελεί» (6-6, 4′). Οι «κιτρινόμαυροι» εκεί έτρεξαν ένα σερί για το 13-6 (5′) και στην συνέχεια ένα ακόμα (6-0), για το 19-11 του δεκαλέπτου, με τους Χάντερ και Γιορκ να δίνουν λύσεις. Οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +12 με τους Λαρεντζάκη – Εμπάκουε, αλλά οι Πατρινοί συνέχιζαν να σκοράρουν από την περιφέρεια (25-17, 15′). Ο Θίοντορ έφτασε στο 34-19 (17′), ο Σαλούστρος έδωσε βοήθειες (34-24, 19′) και ο Σαντ-Ρος έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 36-27 (20′).

Ο Τζέιμς… συνήλθε στην τρίτη περίοδο και ο Γιορκ βρήκε τον… χαμένο του εαυτό, για να φτάσει η ΑΕΚ στο +21 (55-34, 25′). Ο Χάντερ ήταν εκπληκτικός για ακόμα μια φορά και, μαζί με τους προαναφερθέντες, η διαφορά ανέβηκε (67-37, 28′), για την πάει ο Ξανθόπουλος στο +32 με buzzer beater πίσω από το κέντρο του γηπέδου (74-42, 30′)! Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα μικρό σερί (76-49, 33′), αλλά οι «κιτρινόμαυροι» συνέχιζαν με… σπασμένα τα φρένα (85-51, 36′) κι έφτασαν στη νίκη (88-60, 40′).

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 36-27, 74-42, 88-60.

Πηγή:gazzetta.gr