Ισοπαλία στην Κοζάνη

Η Εθνική Ελλάδος ήρθε ισοπαλία με την Ισλανδία 28-28 στο κλειστό της Λευκόβρυση στην Κοζάνη για την 5η αγωνιστική των προγκριματικών του Euro 2020. Στον αγώνα το οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά σε όλο το ημίχρονο με την Εθνική να ισοφαρίζει σε 6-6 όμως η Ισλανδία ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 15-12. Στο δεύτερο μέρος η Εθνική ήταν πιο πολύ ανταγωνιστική ενώ στο 56 και  στο 58 έφτασε στο 26-24 και 28-26 αντίστοιχα όμως η Ισλανδία στα τελευταία δευτερόλεπτα ισοφάρισε και το 28-28 να πικραίνει τους διεθνείς. Από τους κορυφαίους της Εθνικής ήταν ο Πέτρος Μπουκοβίνας με 15 επεμβάσεις ενώ από την Ισλανδία ξεχώρισε ο Γκούρναντσον με 9 τέρματα. Η Εθνική την Κυριακή 16-6 18:00 θα παίξει με την Βόρεια Μακεδονία στην Στρούμνιτσα με την Ελλάδα να θέλει μόνο την νίκη για διεκδικήσει την πρόκριση. Από τους ομίλους περνάνε οι δύο 1οι και 4 τρεις καλύτεροι.