Νίκη για την διοργανώτρια

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η διοργανώτρια του Κόπα Αμέρικα Βραζιλία νικώντας 3-0 την Βολιβία.

Με πρωταγωνιστή τον Κουτίνιο σε μια όχι τόσο παραγωγική σεζόν με την Μπαρτσελόνα και αγωνιζόμενος σε ένα ρόλο που του επέτρεπε να κάνει πολλά και χωρίς την μπάλα στο ματς με την εθνίκη του η «Σελεσάο» πήρε το πρώτο τρίποντο για το φετινό Κόπα Αμέρικα. Αν και το ημίχρονο έληξε 0-0 με την Βολιβία να αμύνεται καλά, στο δεύτερο ημίχρονο η Βραζιλία ανέβασε κι άλλο στροφές και στο  50′ με πέναλτι που εκτέλεσε ο Κουτίνιο έκανε το 1-0. Στο 52′ ο άσσος της Μπαρτσελόνα πέτυχε και δεύτερο γκολ μετά από σέντρα του Φιρμίνο ενώ ο ταλαντούχος Εβέρτον έγραψε το 3-0 στο 85′ μετά από μια πολύ καλη ατομική προσπάθεια.

Έτσι, ο προπονητής της Βραζιλίας Τίτο πετυχαίνει την 30η νίκη του σε 37 ματς καθώς θέλει όπως είχε δηλώσει η ομάδα του να παίρνει νίκες.