Ελλάδα – Φιλιππίνες 85-69: Αγχωτική νίκη στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου

Η Εθνική μας ομάδα των Εφήβων (U19) δυσκολεύτηκε στην πρεμιέρα απέναντι στις Φιλιππίνες, όμως τελικά βρήκε τις λύσεις και έφτασε στην επικράτηση με 85-69, ξεκινώντας νικηφόρα την παρουσία της στο Παγκόσμιο της Κρήτης.

Η Εθνική μας δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, με τις Φιλιππίνες να έχουν τον έλεγχο στο ξεκίνημα. Μάλιστα οι αντίπαλοί μας έφτασαν ακόμα και στο +10 (12-22 7’), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-27. Η Εθνική μας πάτησε γκάζι και με τον Αρσενόπουλο να σκοράρει από την περιφέρεια πέρασε μπροστά στο σκορ με 28-27 (12’), όμως οι Φιλιππίνες και πάλι δεν το έβαλαν κάτω και έμειναν κοντά στο σκορ. Ένα τρίποντο του Καράμπελα έφερε την Ελλάδα στο +8 με 37-29 (5’), όμως οι αντίπαλοί μας με ένα επιμέρους 2-12 έκαναν το 39-41 (19). Παρόλα αυτά ο Σανδραμάνης με ένα τρίποντο στην εκπνοή έστειλε την Εθνική μας στο ημίχρονο με το υπέρ της 42-41.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες και πάλι συμπορεύονταν στο σκορ, με την Εθνική μας να μην μπορεί να ξεφύγει (51-49 25΄). Η Εθνική μας με ένα μικρό ξέσπασμα πήρε τα ηνία, οι Φιλιππινέζοι ήταν άστοχοι και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 63-57. Σιγά-σιγά η διαφορά ανέβηκε, φτάνοντας στους 11 (73-62 35’) με τον Αρσενόπουλο. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι διεθνείς μας έκαναν διαχείριση χρόνου και σκορ, φτάνοντας έτσι στην τελική επικράτηση με  85-69.

Δεκάλεπτα: 20-27, 42-41, 63-57, 85-69.

Μεγαλύτερη διαφορα: Το τελικό +16 ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση.

On Fire: Ο Νίκος Αρσενόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας μας με 18 πόντους.

Ξεχώρισαν: Ο Σωτηρίου είχε 16 πόντους, με τον Καράμπελα να προσθέτει 10 πόντους και 6 ασίστ. Από την άλλη ο Σότο είχε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Η Εθνική μας έκλεψε 11 φορές την μπάλα, ενώ είχε 14 πόντους στον αιφνιδιασμό. Παράλληλα είχε 10 παραπάνω πόντους από το ζωγραφιστό (36-26).