Εκτός ο Zverev

Μεγάλη έκπληξη με το καλημέρα στο Wimbledon και ο Alexander Zverev θα αποχαιρετήσει ακόμα ένα Grand Slam (πολύ) νωρίς.

Ο Zverev ηττήθηκε από τον Jiri Vesely με 4-6, 6-3, 6-2, 7-5 και αποχαιρέτησε πρόωρα το Λονδίνο και τη σεζόν του γρασιδιού.

Για πρώτη φορά στην καριέρα του ηττήθηκε στον 1ο γύρο του Wimbledon ο 22χρονος Γερμανός, ο οποίος βρισκόταν στο Νο. 6 του ταμπλό. Θυμίζουμε πως σε 17 παρουσίες σε κυρίως ταμπλό Grand Slam διοργανώσεων, ο «Sascha» έχει μόνο δυο προημιτελικούς, στο Roland Garros το 2018 και το 2019.

To παιχνίδι άρχισε καλά για τον Zverev, που δεν απειλήθηκε με break point στο 1ο σετ και αξιοποίησε την πρώτη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε στο 10ο game, για να κάνει το break και να κατακτήσει το σετ με 6-4.

Δεν αντιμετώπισε προβλήματα από τη γραμμή του σερβίς μέχρι και τα μέσα του 2ου σετ ο Γερμανός, που ήταν μπροστά με 3-2 χάνοντας μόνο 2 πόντους στα 3 πρώτα service games του σ’ αυτό. Ακολούθησε όμως ένα απίστευτο σερί 7 διαδοχικών games από τον Vesely, που έφερε τα πάνω κάτω στο ματς, κατακτώντας το 2ο σετ με 6-3 και αποκτώντας προβάδισμα με 3-0 στο 3ο σετ.

Αφού επέστρεψε από το 0-40 στο 7ο game και απέφυγε το break back για να κάνει το 5-2 ο Τσέχος, έκανε νέο break και κατέκτησε το 3ο σετ με 6-2. Σα να μην έφτανε αυτό για τον Zverev, έχασε ακόμα 3 break point στο 4ο σετ, στο οποίο ο Vesely αξιοποίησε τη μοναδική του ευκαιρία και έκανε το break για να «σφραγίσει» τη νίκη στο 7-5.

Ο Vesely, ο οποίος ξεκίνησε την πορεία του από τα προκριματικά του Wimbledon, έχει καλές αναμνήσεις στο SW19, καθώς ήταν στους «16» του τουρνουά το 2016 και το 2018.

Με τη μεγάλη σημερινή πρόκρισή του, σε μια από τις σημαντικότερες νίκες της καριέρας του και μόλις 2η απέναντι σε Top 5 παίκτη, προκρίθηκε στον 2ο γύρο για 6η διαδοχική χρονιά και θα περιμένει την αναμέτρηση του Pablo Cuevas με τον Damir Dzumhur για να μάθει τον επόμενο αντίπαλό του.