Ελλάδα – Λετονία 82-74: Ξεκίνησε με το δεξί η Εθνική Εφήβων!

Η Εθνική Εφήβων ξεκίνησε με νίκη στο Πανευρωπαϊκό του Βόλου, επικρατώντας μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι της Λετονίας με 82-74.

Το παιχνίδι έκρυβε πολλούς κινδύνους για την Ελλάδα, με την Λετονία να φτάνει σε διψήφιες διαφορές στην αρχή. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν και στο τέλος, με όπλο την άμυνα, να φτάσουν σε μια μεγάλη επικράτηση. Κορυφαίοι για την Εθνική μας ήταν οι Νικολαΐδης και Σωτηρίου.

Η Εθνική μας δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, με τους Λετονούς να βάζουν δύσκολα στην «γαλανόλευκη» και το σκορ να γίνεται γρήγορα 2-12 (3’). Οι Λετονοί κράτησαν τον έλεγχο μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (18-28), όμως οι διεθνείς μας δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Οι παίκτες του κόουτς Βλασσόπουλου έκαναν την αντεπίθεσή τους και μπήκαν και πάλι μέσα στο παιχνίδι, με το ημίχρονο να βρίσκει την Λετονία μπροστά με μόλις 1 πόντους (45-46).

Οι Λετονοί είχαν τον προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπου, με την Εθνική μας όμως να μην τους επιτρέπει να ξεφύγουν, όπως δείχνει και το 60-63 με το οποίο έκλεισε η περίοδος. Οι διεθνείς μας βρήκαν ξανά λύσεις και πέρασαν μπροστά, όμως οι αντίπαλοί μας εκμεταλλεύτηκαν μια μικρή αδράνεια των Ελλήνων και βρέθηκαν στο +4 με 69-73, όμως η Ελλάδα με ένα 10-1 βρέθηκε στο +5 (79-76 38′). Ο εξαιρετικός Σωτηρίου συνέχισε να δίνει λύσεις στην Ελλάδα και το προβάδισμα ανέβηκε στο 82-74, με 63΄΄ να απομένουν για το τέλος. Στον χρόνο που απέμεινε τίποτα δεν άλλαξε και η Εθνική μας πήρε τη νίκη, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Πανευρωπαίκό Εφήβων του Βόλου.

Δεκάλεπτα: 18-28, 45-46, 60-63, 82-74.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το τελικό +8 ήταν το μεγαλύτερο προβάδισμα για την Ελλάδα

On Fire: Ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Εθνικής μας.

Ξεχώρισαν: Ο Άρης Σωτηρίου με 12 πόντους και 14 ριμπάουντ ήταν καθοριστικός, ενώ 13 πρόσθεσε ο Βαλάντης Κουρτίδης. Από την άλλη ο Κιλπς είχε 18 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Η Εθνική δέχθηκε μόλις 11 πόντους στην τελευταία περίοδο, ενώ σκόραρε 22.

Διαιτητές: Ματσόνι (Ιταλία), Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο), Γέβτοβιτς (Σερβία)