Λιθουανία – Ελλάδα 66-70: Πήρε το θρίλερ και πάει για μετάλλιο!

Μετά από ένα θρίλερ που ολοκληρώθηκε στον έξτρα χρόνο της παράτασης, η Ελλάδα πήρε το εισιτήριο για την τετράδα του Eurobasket επικρατώντας της Λιθουανίας με 66-70.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο στην παράταση οι διεθνείς μας ήταν περισσότερο ψύχραιμοι, ο Ρογκαβόπουλος ηγήθηκε με 25 πόντους και 15 ριμπάουντ, σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες ήταν τρομερά άστοχες.

Η Εθνική μας ομάδας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού για να κλείσει την πρώτη περίοδο στο 12-14. Στη δεύτερη περίοδο όμως οι δύο ομάδες τα… έσπασαν στην επίθεση, με αποτέλεσμα το πρώτο καλάθι να σημειωθεί μετά από 4 λεπτά και τους Λιθουανούς να φέρουν το ματς στα ίσα (14-14). Τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Τουμπέλις πέτυχε το λέι απ κι έβαλε μπροστά την ομάδα του (20-19), ενώ πέτυχε ακόμη 6 πόντους για το 26-21, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στο δεύτερο μέρος, με τους παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου να πατούν καλύτερα και με επί μέρους σκορ 9-18 βρέθηκαν στο +5 (35-40, 28′) μετά από γκολ φάουλ του Ρογκαβόπουλου, ενώ το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την Εθνική στο +3 (39-42). Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε σκληρό ντέρμπι με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς κατοχή (52-51, 37′), την ώρα που οι Έλληνες τα είχαν… σπάσει από την περιφέρεια (3/17 τρίποντα).  Με κάτι λιγότερο από 20» για τη λήξη, ο Μαρτσιουλιόνις έκανε το 55-53 από τη γραμμή των βολών, με τον Ρογκαβόπουλο να ισοφαρίζει στα 7.2» (55-55), με τον Τσάμη να κόβει εντυπωσιακά τον Μαρτσιουλιόνις και το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση. Εκεί, οι διεθνείς μας με τους Νικολαΐδη και Ρογκαβόπουλο να κάνουν τη διαφορά, βρέθηκαν στο +1 στα 26» για το τέλος (66-67) και ο παίκτης της ΑΕΚ έβαλε την Ελλάδα στο +3 από τη γραμμή των βολών (66-69). Ο Τούρμπελις αστόχησε στις δύο βολές, ο Νικολαΐδης έβαλε τη μία για να διαμορφώσει το τελικό 66-70 που έστειλε την Εθνική U18 στα ημιτελικά!

Δεκάλεπτα: 12-14, 26-21, 39-42, 55-55, 66-70 (παρ.)

On Fire: Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 25 πόντους (6/16διπ, 2/9τριπ, 7/8βολ) σε 40:13 συμμετοχής, ενώ κατέβασε και 15 ριμπάουντ (3 επιθετικά).

Μεγαλύτερη διαφορά: Μέχρι το +7 έφτασε η Ελλάδα (42-49).

Ξεχώρισαν: Ο Άρης Σωτηρίου σημείωσε 10 πόντους και 9 ριμπάουντ, ήταν όμως άστοχος (2/12 σουτ, 6/6 βολές). Από την άλλη, ο Αζουόλας Τουμπέλις σημείωσε double double με 14 πόντους και 20 (!) ριμπάουντ έχοντας και 7 τάπες.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Οι Έλληνες ήταν πολύ πιο ψύχραμοι στις κρίσιμες βολές και τελείωσαν το παιχνίδι με 17/19 (89.5%) την ώρα που οι Λιθουανοί είχαν 15/27 (55.6%).

Διαιτητές: Ματζόνι, Ρούτεσιτς, Χορόζοφ