Ελλάδα – Σλοβενία 57-81: Κατάρρευση και 4η θέση για την Εθνική U18

Η Ελλάδα ήταν κοντά στο χάλκινο μετάλλιο για περίπου 30 λεπτά, ωστόσο στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η Σλοβενία ξεκίνησε με σερί 15-0, καθάρισε την υπόθεση νίκη και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο του Eurobasket U18 με το τελικό 57-81

Η Ελλάδα μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού με 5-0 σερί στο πρώτο λεπτό και έφτασε στο +6 στα μισά της περιόδου με εύστοχη βολή του Ρογκαβόπουλου (10-4). Οι Σλοβένοι βρήκαν τις λύσεις όμως και πλησίασαν στο καλάθι με τρίποντο του Σταύροφ (11-9, 7′). O Γκλας πέτυχε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο για το 14-12, το οποίο ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου. Ο Γκλας… ξαναχτύπησε και με ακόμα ένα δύσκολο σουτ έφερε το ματς στα ίσα (14-14, 13′), με τους Σλοβένους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ δείχνοντας να πατούν καλύτερα (15-18, 14′). Ο Ρογκαβόπουλος έβαλε μπροστά την Ελλάδα με τρίποντο στον αιφνιδιασμό (19-18, 15), με τον Γκλας να δίνει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο Σωτηρίου αστόχησε σε τρίποντο, ωστόσο ο Καλόγηρος ήταν εκεί και με φόλλοου διαμόρφωσε το 27-26 του πρώτου μέρους.

Η Εθνική μας ξεκίνησε πολύ καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Καράμπελας έφερε το ματς στους δύο πόντους (30-32) και ο Σταυρακούκας με δύο σερί ισοφάρισε στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (36-36). Ο Ντούσανιτς όμως έκανε τη διαφορά για τη Σλοβενία και με μαζεμένους πόντους διαμόρφωσε το 43-46 στο 30ο λεπτό του αγώνα. Το πρώτο τρίλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν καταστροφικό για την Ελλάδα, με τους Σλοβένους να τρέχουν 15-0 σερί και να φτάνουν στο +18 (43-61). Η κυριαρχία της Σλοβενίας συνεχίστηκε, καθώς έφτασαν μέχρι και το + 24 (46-70, 35′). Οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου, με την κούραση να έχει κάνει για τα καλά την εμφάνισή τους, δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και μοιραία ηττήθηκαν με το τελικό 57-81.

Δεκάλεπτα: 14-12, 27-26, 43-46, 57-81

On Fire: Ο Γκρέγκορ Γκλας ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους (6/9διπ, 3/8τριπ, 2/3) σε 32:31.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το τελικό 57-81 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα.

Ξεχώρισαν: Για την Ελλάδα ο Νίκος Ρογκαβόπουλος είχε 14 πόντους (4/16 σουτ) μαζί με 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Άρη Σωτηρίου να ακολουθεί με 10 πόντους (3/10 σουτ). Για τους νικητές, ο Μάι Ντούσανιτς μέτρησε 18 πόντους (8/12 σουτ) και ο Ροκ Νέμανιτς με 17 πόντους (6/13 σουτ)

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την Ελλάδα που δέχθηκε επι μέρους σκορ 14-35 και δεν μπόρεσε να επιστρέψει.