Ελλάδα – Ουγγαρία 83-59: Σκόρπισε χαμόγελα στο πρώτο φιλικό

Η Εθνική Ελλάδος πήρε τη νίκη απέναντι στην Ουγγαρία με 83-59 και ξεκίνησε με επικράτηση τα φιλικά προετοιμασίας ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας.

Από την αρχή του αγώνα οι διεθνείς μας έδειξαν διάθεση και παρότι σίγουρα έχουν ακόμα δουλειά μπροστά τους, έδειξαν πολύ θετικό δείγμα γραφής στο πρώτο φιλικό.

Ο Γιάννης ξεχώρισε στο πρώτο του αγώνα με την Εθνική μας, χαρίζοντας θέαμα και ουσία, ενώ καλοί ήταν οι Μπουρούσης, Πρίντεζης και Λαρεντζάκης.

Με τον Γιάννη να ξεκινά… κεφάτος, η Εθνική από νωρίς πήρε τον έλεγχο και έφτασε στο +10 (14-4). Έτσι εύκολα το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-6 υπέρ της Ελλάδας. Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος άνοιξε το ροτέισιον, όμως αυτό αποσυντόνισε την Ελλάδα, η οποία δεν απειλήθηκε μεν, αλλά δεν μπόρεσε να ανεβάσει το προβάδισμα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 43-28.

Ο Γιάνης ανέβασε την διαφορά στους 20 με 48-28, ενώ το σερί της Ελλάδας έδρασε στο 9-0 (52-28). Η Εθνική μας συνέχισε με πατημένο το γκάζι σε όλο το δεκάλεπτο και έτσι στο 30’ το σκορ ήταν 66-44. Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, με την Ελλάδα να συνεχίζει να παρουσιάζει πολύ καλό πρόσωπο στο παρκέ, αλλά και θέαμα. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την Ελλάδα νικήτρια με 83-59.

Δεκάλεπτα: 22-6, 43-28, 66-44, 83-59.

On Fire: Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 19 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: Ο Γιάννης Μπουρούσης είχε 10 πόντους και ο Γιώργος Πρίντεζης 8 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Η Εθνική μας ήταν ανώτερη σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες έχοντας 44 ριμπάουντ έναντι 33, ενώ είχε 23 ασίστ για μόλις 8 λάθη.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Κατραχούρας, Μάλαμας