Πέρασε με πολύ άγχος η ΑΕΚ, 1-1 με την Κραϊόβα

Η ΑΕΚ έπαιξε με τη «φωτιά» στο ΟΑΚΑ και επέτρεψε στην Κραϊόβα να ελπίζει στο δεύτερο ημίχρονο, όμως έχοντας και την τύχη με το μέρος της, κράτησε την ισοπαλία 1-1 και προκρίθηκε στα πλέι οφ του Europa League, χάρη στο 2-0 του πρώτου αγώνα.

Με κακή εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ λίγο έλειψε να απειληθεί και σοβαρά με αποκλεισμό, αλλά τελικά έμεινε στο 1-1 με την Κραϊόβα και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο Μάνταλος άνοιξε το σκορ για την Ένωση, η οποία δέχθηκε την ισοφάρισε στο 63′ και στη συνέχεια επέτρεψε σωρεία ευκαιριών στους Ρουμάνους και για ένα δεύτερο τέρμα.

Ετσι, με το τελικό 1-1 κόντρα στην Κραϊόβα η Ενωση πέρασε στα πλέι οφ του Europa League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την τουρκική Τράμπζονσπορ σε διπλά ματς 22 και 29 Αυγούστου.

Για την Ενωση που ήταν αποκαρδιωτική στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και ειδικότερα στο β’ ημίχρονο, σκόραρε το 1-0 με υπέροχο τρόπο ο Πέτρος Μάνταλος στο 26′. Μετά το γκολ η ΑΕΚ πίεσε για δεύτερο γκολ, αλλά στην επανάληψη… εξαφανίστηκε από το ματς. Και προβλημάτισε αρκετά, ενώ αίσθηση έκανε η αλλαγή του Μάρκο Λιβάια με τον Κροάτη να πηγαίνει απευθείας στα αποδυτήρια του ΟΑΚΑ και να κοιτά με… νόημα τον Μιγκέλ Καρντόσο. Σίγουρα ο Πορτογάλος προπονητής έχει πολλά να διορθώσει από όσα είδε απόψε… Μία εβδομάδα πριν το πρώτο ματς των πλέι οφ.