Στα αστέρια πάμε!

Ο Ολυμπιακός σκόρπισε με 4-0 τη Κράσνονταρ στο κατάμεστο Γ. Καραϊσκάκης για τα play-offs του Champions League, παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς, κυρίως ανασταλτικά. Μετά το πρώτο 20λεπτο οι παίκτες του πολύ καλά διαβασμένου Πέδρο Μαρτίνς πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και με ωραίο σουτ του Γκερέρο άνοιξαν το σκορ στο 31′ και μάλιστα λίγο πριν το ημίχρονο οι Ποντένσε και Βαλμπουενά θα μπορούσαν να είχαν δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων τουλάχιστον, αν ήταν πιο εύστοχοι.

Στο δεύτερο μέρος πάλι ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά για την ισοφάριση με τις ευκαιρίες των Σουλεϊμάνωφ και Μπεργκ. Ωστόσο από το 70′ και μετά οι γηπεδούχοι είχαν τον ελέγχο με τους παίκτες τις Κράσνονταρ να δείχνουν αρκετά κουρασμένοι. Ο Ποντένσε απειλούσε τους Ρώσους, προειδοποιώντας τους πως το παιχνίδι δεν έχει τελειώσει, όμως η «χρυσή» αλλαγή του Μαρτίνς, ο Ραντζέλοβιτς, με δυο προσωπικά γκολ (78′, 85′) έκανε τρία τα τέρματα της ομάδας του και ο εξαιρετικός Ποντένσε στο 89′ διαμόρφωσε το τελικό 4-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη- πρόκριση των «ερυθρόλευκων».

Οι συνθέσεις
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μεριά, Ελαμπντελαουί, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά (86’ Καμαρά), Ποντένσε, Γ. Μασούρας (76’ Ραντζέλοβιτς), Γκερέρο.

Στον πάγκο έμειναν: Αλέν, Τοροσίδης, Σισέ, Σουντανί και Ελ Αραμπί.

Κράσνονταρ: (Σεργκέι Ματβέεβ): Σαφόνοφ, Ραμίρες, Φιόλουσον, Σπάιτς, Πετρόφ, Καμπόλοφ, Καμπελά (25’ Όλσον), Βιλένα, Ναμλί (58’ Σουλεϊμάνοφ), Βάντερσον, Μπεργκ (69’ Ιγκνατίεφ)

Στον πάγκο έμειναν: Κρίτσιουκ, Σκοπίντσεφ, Κάιο, Στότσκι.

Διαιτητής: Κάρλος ντε Θέρο (Ισπανία)
Βοηθοί: Χουάν Κάρλος Γιούστε Χιμένεθ, Ρομπέρτο Αλόνσο Φερνάντεθ
Τέταρτος: Χοσέ Μαρία Σάντσεθ Μαρτίνεθ.