Ανγκόλα – Σερβία 59-105: Άνετα οι Σέρβοι

Με… πάρτι των Σέρβων, κατοστάρα και επικράτηση με 105-59 επί των Ανγκολέζων, συνδυάστηκε η πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ και το πρώτο χρονικά ματς της διοργάνωσης στην Κίνα, συγκεκριμένα την πόλη Φοσάν. Η εναρκτήρια αναμέτρηση αποτέλεσε για τους Σέρβους το καλύτερο ορεκτικό, ένα σούπερ παραγωγικό ματς, για την συνέχεια…

Πρόβλημα ουδέν για την Σερβία, για την οποία προφυλάχθηκε ο Μπιέλιτσα, καθώς το εμφατικό υπέρ της 105-59 κόντρα στην Ανγκόλα σήμανε μια επιβλητική νίκη, διαδικαστικού χαρακτήρα, στην 1η αγωνιστική του Μουντομπάσκετ. Ο Τζόρτζεβιτς, απέναντι στους Αφρικανούς, είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει την ετοιμότητα όλων των παικτών του, με τα επιτεύγματα και τα ρεκόρ απόδοσης να σπάνε τα κοντέρ. Ο ψηλότερος παίκτης του τουρνουά (Μαριάνοβιτς) και η ομάδα του (Σερβία) δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην ομάδα του γηραιότερου άσου των παρκέ του Μουντομπάσκετ (Μίνγκας-Ανγκόλα).

Δεκάλεπτα: 20-29, 32-50, 47-78, 59-105.On Fire: Ο Μπογκντάνοβιτς μοιάζει ασταμάτητος και απτόητος.Μεγαλύτερη διαφορά: +49 και νταμπλ σκορ (49-98) στην δ’ περίοδο (36′).Ξεχώρισαν: Εστιάζοντας στους Σέρβους, οι 32 ασίστ (οι 9 του Γιόβιτς) αποδεικνύουν την ομαδικότητα και τους αυτοματισμούς τους.Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 8/11 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο ήταν σημείο κλειδί για την εξέλιξη του ματς.Διαιτητές: Λοκατέλι (Βραζιλία), Κοζλόφσκις (Λετονία), Μπέκερ (Αυστραλία).