Ν. Ζηλανδία – Βραζιλία 94-102: Το… καθάρισε στο τρίτο δεκάλεπτο

Ξεκίνημα με νίκη για την Βραζιλία, που επιβλήθηκε της Ν. Ζηλανδίας με 102-94, σε παιχνίδι του ομίλου της Εθνικής μας ομάδας, με τους Βραζιλιάνους να… καθαρίζουν το ματς  στο τρίτο δεκάλεπτο, χάρη σε ένα εντυπωσιακό 12-28!

Μοιρασμένο παιχνίδι είχαμε στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, με την Ν. Ζηλανδία να βάζει… δύσκολα στους Βραζιλιάνους και με όπλο τα σουτ από την περιφέρεια (10/24), έκλεισε το ημίχρονο στην ισοπαλία (50-50). Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, ήρθε ο Άλεξ Γκαρσία από τον πάγκο και έδωσε πολύτιμες λύσεις για την Βραζιλία, στέλνοντας την ομάδα του στο +11 (60-71), με τους Λατινοαμερικάνους να κλείνουν την περίοδο στο +16 (62-78) και παρά την προσπάθεια για επιστροφή των Νεοζηλανδών, να κρατούν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το φινάλε, φτάνοντας στην νίκη με 94-102.

Ο Λεαντρίνιο Μπαρμπόσα με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Λουζ να προσθέτει 15, τον Γκαρσία 14 και τον Μαρκίνιος 12. Από πλευράς Νέας Ζηλανδίας, 19 πόντους είχε ο Γουέμπστερ, 17 ο Φοτού 16 ο Ίλι, ενώ ο Λόου έκανε double – double με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα:  20-21, 50-50, 62-78, 94-102