Κίνα – Πολωνία 76-79: Λύγισαν στην παράταση οι οικοδεσπότες

Σε ένα από τα πιο αμφίρροπα παιχνίδια του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Πολωνία επικράτησε της οικοδέσπινας Κίνας, που είχε πολλές ευκαιρίες να καθαρίσει το παιχνίδι, με 76-79 κάνοντας έτσι το 2 στα 2, με την Κίνα πλέον να έχει ρεκόρ 1-1.

Η Κίνα έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της φτάνοντας σε διψήφια διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-19). Το σκηνικό όμως άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, με τους Πολωνούς να κάνουν επιμέρους σκορ 10-24 και να προσπερνούν πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο (35-39).

Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό στην επανάληψη, με την Πολωνία να διατηρεί το προβάδισμα έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση τους Πονίτκα και Σλότερ (54-57). Οι Κινέζοι βρήκαν λύσεις και πλησίασαν στον πόντο (60-61, 35′), ενώ λίγο αργότερα πέρασαν μπροστά (63-61). Οι Ασιάτες έδειχναν να πατούν καλύτερα στο παρκέ και 2′ πριν τη λήξη διατηρήθηκαν σε θέση οδηγού (69-67, 38′). Στα το ματς πήγε στη ρουλέτα των βολών, ο Πονίτκα μείωσε στον πόντο (70-69), ο Ζάο έδωσε αέρα 3 πόντων στην ομάδα του (72-69), ο Σλότερ μείωσε και πάλι στον πόντο (72-71). Μία λάθος επαναφορά έδωσε το δικαίωμα στον Πονίτκα να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, αστόχησε σε μία βολή όμως και το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Στα 33» για το τέλος η Κίνα ισοφάρισε σε 76-76 με εύστοχο τρίποντο, ο Κούλιγκ όμως πήγε μέχρι το καλάθι για το 76-78. Οι Πολωνοί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι, διατήρησαν τα ηνία και επικράτησαν με 76-79, με τον Γι να αστοχεί στην εκπνοή του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 27-19, 35-39, 54-57, 72-72, 76-79 (παρ.)