Σερβία – Φιλιππίνες 126-67 : Επίδειξη δύναμης από τους Σέρβους!

Μία από τις πιο ξεκούραστες νίκες της ιστορίας της πήρε η Σερβία των επτά «διψήφιων» παικτών, η οποία διέλυσε τις Φιλιππίνες με το εκκωφαντικό 126-67. Έτσι, η παρέα του Μπογκντάνοβιτς τσέκαρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση έχοντας πλέον 2 θετικά αποτελέσματα. Από την άλλη, οι Φιλιππίνες γνώρισαν ακόμα μία συντριβή και παραμένουν δίχως νίκη.

Κορυφαίος των νικητών που είχαν επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και 37 ασίστ, ήταν ο άχαστος Νεμάνια Μπιέλιτσα με 20 (4/4διπ, 3/3τριπ, 3/3βολ), με τον Μπογκντάνοβιτς να ακολουθεί με 17 πόντους. Από την άλλη, ο Πέρεθ μέτρησε 16 πόντους και ο Νταλισταν πρόσθεσε 15.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το παιχνίδι η Σερβία που βρέθηκε να προηγείται με 28-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ ανέβασε τη διαφορά στους 27 πόντους στο τέλος του πρώτου μέρους (62-35). Το αξιοσημείωτο για τους παίκτες του Τζόρτζεβιτς ήταν ότι είχαν σκοράρει και οι 11 που πάτησαν παρκέ, είχαν 18 ασίστ για μόλις 6 λάθη ενώ είχαν 7/12 τρίποντα! To παιχνίδι εξελίχθηκε σε πάρτι για τους Σέρβους, που έφτασαν μέχρι και το +45 με 13 λεπτά να μένουν για τη λήξη (91-44), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 99-48. Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και έφτασαν ξεκούραστα στη νίκη με το τελικό 126-67.

Δεκάλεπτα: 28-13, 62-35, 99-48, 126-67