Αυστραλία-Σενεγάλη 81-68: Ανώτεροι (με Ινγκλς) οι Αυστραλοί

Η Αυστραλία κι ενώ θορυβήθηκε έως και προβληματίστηκε από την Σενεγάλη, σε αρκετά σημεία του ματς, παρ’ όλα αυτά έφτασε στη νίκη (81-68), που την φέρνει ακόμη πιο κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση του Μουντομπάσκετ.

Ντέρμπι έδειχνε το πρώτο ημίχρονο, κάτι που ίσως αρκετοί δεν το περίμεναν, με την Αυστραλία ωστόσο, να ανεβάζει στροφές στην τρίτη περίοδο και να φτάνει σε διψήφια διαφορά. Οι Σενεγαλέζοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο τέταρτο δεκάλεπτο αντεπιτέθηκαν με στόχο την ανατροπή. Με επίπεδο σαφώς ανώτερο και παίκτες  πιο έμπειρους και μαθημένους σε δύσκολες καταστάσεις, τα «καγκουρό», κράτησαν μέχρι τέλους τα ηνία, φτάνοντας στην επικράτηση επί των αξιόμαχων Αφρικανών.

Ο Αυστραλός Ινγκλς (στην φωτό με τον γνωστό μας, Φαγιέ) παρά μια ασίστ δεν πέτυχε ένα ιστορικό τριμπλ νταμπλ, ενώ 14 πόντους είχε ο Ντ’ Αλμεϊδά για την Σενεγάλη.

Δεκάλεπτα: 18-16, 36-33, 60-50, 81-68.