Μαυροβούνιο – Νέα Ζηλανδία 83-93: Πρώτη νίκη με σούπερ Γουέμπστερ

Η Νέα Ζηλανδία ήταν ανώτερη σε όλο το ματς, κέρδισε τις 3 από τις 4 περιόδους, δεν πανικοβλήθηκε όταν ένιωσε την απειλή του Μαυροβουνίου κι έφτασε με σχετική άνεση στην πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο με σκορ  83-93.

Κορυφαίος των νικητών ο Κόρι Γουέμπστερ με 25 πόντους με 6/8 τρίποντα, με τον Φότου να ακολουθεί με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από την άλλη, για το Μαυροβούνιο ξεχώρισε ο Νίκολα Ιβάνοβιτς με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες είχαν ρυθμό στο ξεκίνημα του αγώνα, με αποτέλεσμα να πετύχουν συνολικά 57 πόντους, με τη Νέα Ζηλανδία να διατηρεί μικρό προβάδισμα (26-31). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε, οι παίκτες του Μαυροβουνίου τα είχαν… σπάσει από την περιφέρεια και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε να ακολουθούν (44-53). Η απάντηση τους ήρθε στην τρίτη περίοδο και με τον Βούτσεβιτς να κάνει τη διαφορά πλησίασαν στον πόντο (65-66). Οι Νεοζηλανδοί όμως δεν πανικοβλήθηκαν και έφτασαν και πάλι στο +8 (67-75, 33′), ενώ 1:49 πριν το φινάλε βρέθηκαν στο +13 μοιάζοντας το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι και η Νέα Ζηλανδία έφτασε στη νίκη με το τελικό 83-93.

Δεκάλεπτα: 26-31, 44-53, 65-66, 83-93