Βενεζουέλα – Κίνα 71-59: Στους «16» η Βενεζουέλα, εκτός οι οικοδεσπότες

Η Βενεζουέλα έπαιξε όσο χρειαζόταν απέναντι στην Κίνα, όποτε ένιωσε πως απειλείται έβρισκε απαντήσεις και σε συνδυασμό με την κυριαρχία στα ριμπάουντ τσέκαρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση ως δεύτερη στον όμιλό της, επικρατώντας με 72-59, στέλντοντας τους οικοδεσπότες στους αγώνες κατάταξης.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Χίσλερ Γκιγέντ με 15 πόντους με τον Ντουάιτ Λιούις να προσθέτει 13 πόντους. Από την άλλη, για την Κίνα, ξεχώρισαν οι Φανγκ και Ζάο με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Κλειστό ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, με την Βενεζουέλα να βρίσκει ρυθμό στα τελευταία λεπτά και να προηγείται με 18-10. Αντίστοιχη εικόνα μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, με τους Λατινοαμερικάνους να διαχειρίζονται άνετα το προβάδισμα και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (33-23).

Οι Κινέζοι πλησίασαν στο -5 λίγο στις αρχές της τρίτης περιόδου (37-32), δέχθηκαν όμως επιμέρους σκορ 14-9 και το τέλος της τρίτης περιόδου τους βρήκε ξανά στο -10 (51-41). Ο ρυθμός έπεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Γκιγέντ πραγματοποιούσε σπουδαία εμφάνιση τόσο εκτελεστικά, όσο και οργανωτικά έχοντας 7 ασίστ, η ομάδα του κυριαρχούσε στους αιθέρες και τελικά έφτασε στη νίκη με το τελικό 72-59.

Δεκάλεπτα: 18-10, 33-23, 51-41, 72-59