Ιταλία – Σερβία 77-92: Ασταμάτητη η Σερβία με «καυτό» Μπογκντάνοβιτς

Η Σερβία έστησε… πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο με τους Ιταλούς και με πρωταγωνιστή τον ασταμάτητο Μπογκντάνοβιτς πήρε άνετη νίκη με 77-92, τερματίζοντας στην πρώτη θέση του ομίλου έχοντας το απόλυτο «3 στα 3». Από την άλλη, οι «ατζούρι» τερμάτισαν στη δεύτερη θέση με ρεκόρ 3-0.

Πολύ κλειστό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με την Σερβία να φτάνει στο +6 (14-20), δύο βολές του Τζεντίλε όμως διαμόρφωσαν το 23-28 της πρώτης περιόδου. Οι Σέρβοι βρήκαν ρυθμό με τον Μπογκντάνοβιτς να κάνει… θαύματα και ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (34-44, 16′). Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με το σκορ να είναι στο 42-50.

Ο Γκαλινάρι βρήκε ρυθμό και με 11 πόντους μέσα σε λίγα λεπτά έφερε την Ιταλία στο -4 (53-57, 25′). Η απάντηση των Σέρβων ήρθε από τη γραμμή των βολών, με τους Ραντούλιτσα και Μπογκντάνοβιτς να ευστοχούν και να ανεβάζουν τη διαφορά εκ νέου στο +10 (54-64, 28′), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 57-70. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Σερβία κυριάρχησε με χαρακτηριστική ευκολία, σκόραρε όποτε ήθελε και τελικά πήρε τη νίκη με 77-92.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος μέτρησε 31 πόντους με 6/11 τρίποντα, έχοντας ακόμη 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα από τα 9 της ομάδας του, με τον Νίκολα Γιόκιτς να προσθέτει 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από την άλλη, για την Ιταλία, ο Ντανίλο Γκαλινάρι πέτυχε 26 πόντος, ο Μάρκο Μπελινέλι 15 με 4 ασίστ και ο Ντάνιελ Χάκετ 13 πόντους και 5 λάθη.

Δεκάλεπτα: 23-28, 42-50, 57-70, 77-92