ΗΠΑ – Ελλάδα 69-53: Πάλεψαν, ηττήθηκαν και τώρα… τελικός!

Η Ελλάδα πάλεψε, όμως επιθετικά ήταν σε πολύ κακή ημέρα, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα από τις ΗΠΑ με 69-53. Πλέον οι διεθνείς μας πρέπει να τα δώσουν όλα απέναντι στους Τσέχους της Δευτέρα (9/9) όπου επικρατώντας με +12 θα προκριθούν εκείνοι στους «8».

Ο Γιάννης ξεκίνησε δυναμικά, με την Ελλάδα να παίρνει το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα (9-12 5’). Οι Αμερικανοί άλλαξαν την αντιμετώπισή τους στον Αντετοκούνμπο και πήραν τον έλεγχο, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-17 μετά από κάρφωμα του Παπαπέτρου. Οι ΗΠΑ βρήκαν σκορ και έφτασαν στο +9 με 29-20 στο 15’, όμως οι διεθνείς μας αντέδρασαν. Παρόλα αυτά οι Αμερικάνοι, ξεκινώντας από την άμυνα ανέβαζαν την διαφορά και πήγαν την ανάπαυλα με το υπέρ τους 38-25.

Ο Γιάννης πάλευε μόνος του και η διαφορά ολοένα και μεγάλωνε, με τους διεθνείς μας να μην βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, παρά την καλή τους άμυνα. Έτσι η διαφορά έφτασε στους 17, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 54-37. Οι Αμερικανοί χαλάρωσαν με τον Γιάννη στον πάγκο και η Ελλάδα βρήκε την ευκαιρία να μειώσει, χωρίς όμως να καταφέρει να μπει και πάλι στο παιχνίδι. Τελικό σκορ 69-53 και νίκη για τις ΗΠΑ οι οποίες προκρίθηκαν στους «8».