Πολωνία – Αργεντινή 65-91: Με περίπατο στους «8» η Αργεντινή

Η Αργεντινή πήρε άνετη νίκη απέναντι στην Πολωνία με σκορ 65-91 πραγματοποιώντας επιβλητική εμφάνιση και τερμάτισε στην πρώτη θέση του ομίλου της έχοντας ρεκόρ 5-0. Έτσι, οι Λατινοαμερικανοί περιμένουν να μάθουν τον ηττημένο του ζευγαριού Ισπανία – Σερβία και τον αντίπαλό τους στα προημιτελικά με φόντο τους αγώνες μεταλλίων.

Κορυφαίος των νικητών ο Λουίς Σκόλα με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Ντέλια να προσθέτει 12 πόντους και 5 ριμπάουντ και τον Μπρουσίνο να προσθέτει 10 πόντους. Από την άλλη, ο Έι Τζέι Σλότερ πέτυχε 16 πόντους έχοντας μοναδικό στήριγμα τον Γκρουζέσκι με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Η Αργεντινή μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 14-20 με τους Σκόλα και Ντέλια να είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Ο Μπρουσίνο μπήκε στην εξίσωση, ο Ντέλια συνέχισε να κυριαρχεί και η διαφορά έφτασε τους 17 πόντους (23-40, 19′), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 27-42 υπέρ των Λατινοαμερικάνων.

Στο δεύτερο μέρος οι Σκόλα και Γκαρίνο έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, οι Πολωνοί  δεν έβρισκαν στηρίγματα παρά μόνο λύσεις από τον Σλότερ, το επιμέρους σκορ της τρίτης περίοδου έφτασε στο 14-28 και η Αργεντινή είχε μετατρέψει το παιχνίδι σε θρίαμβο (41-70). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Πολωνοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, δεν μπόρεσαν όμως να σφίξουν την άμυνά τους, με το τελικό σκορ να βρίσκει την Αργεντινή να επικρατεί με 65-91

Δεκάλεπτα: 14-20, 27-42, 41-70, 65-91