Από τις αδυναμίες της αποκλείστηκε η Εθνική, όχι από τη διαιτησία

Η Εθνική μας ομάδα δε τα κατάφερε απέναντι στη Τσεχία. Νίκησε με 84-77, αλλά δε κάλυψε το χάντικαπ των 12 πόντων κι έτσι δε θα ταξιδέψει στη Σανγκάη για την προημιτελική φάση.

Κείμενο: Χρήστος Ζιώγκας

Εκτός οκτάδας λοιπόν η Εθνική, ναι μεν με νίκη, αλλά χωρίς να καλύψει τη διαφορά. Ίσως στο καλύτερο παιχνίδι της ομάδας στη διοργάνωση, η Τσέχοι έδειξαν τελικά πιο ψύχραιμοι και πιο συγκεντρωμένοι στον στόχο τους. Από το ξεκίνημα έδωσαν σκορ στην Εθνική, για να κυνηγήσουμε εμείς το +12, και οι παίκτες του Ρόναν Γκίντσμπουργκ, απλώς να τη ροκανίζουν.

Η Τσεχία δεν έψαχνε τη νίκη. Δεν ήταν αυτή που καίγονταν. Αντιθέτως, η Εθνική μας έπρεπε να μπει δυνατά από τη αρχή, με το μαχαίρι στα δόντια και τη πεποίθηση ότι θα τα καταφέρει. Και το έκανε. Ο Καλάθης ήταν σε πολύ καλή μέρα, σε επίπεδα σκοραρίσματος, όχι δημιουργικά, ο Γιάννης ήταν και αυτός καλός, οι Τσέχοι ήταν τρακαρισμένοι στο πρώτο δεκάλεπτο με 2/8 τρίποντα και 5/13 εντός πεδιάς και το 18-12 έδειχνε πως οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έλεγχαν το ματς και πως θα έπαιρνε στη διάρκεια του αγώνα τη διαφορά που ήθελε.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι Τσέχοι ανέβασαν στροφές, όπως και τα ποσοστά τους, έχοντας 3/4 τρίποντα, 7/12 εντός πεδιάς και παρά το γεγονός πως ο Σατοράσνκι περιορίστηκε σε σημαντικό βαθμό, ο Μπόχατσικ από τη περιφέρεια και ο Μπάλβιν με τον Άουντα κάτω από το καλάθι πλήγωσαν την Εθνική, με το 21-14 στη δεύτερη περίοδο να δίνει προβάδισμα στη Τσεχία με +1 (33-32). Αντί να παίξουμε με τη πίεση και το άγχος που είχαν σίγουρα οι σημερινοί αντίπαλοι μας, για άλλο ένα παιχνίδι χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας, τη ψυχραιμίας, πηγαίναμε σε κακές και βιάστηκες επιθέσεις, στις βολές ήμασταν άστοχοι και είχαμε χάσει τον έλεγχο τον ριμπάουντ, με 16 συνολικά οι Τσέχοι και η Εθνική μας με 10.

Έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος τους, οι τυπικά γηπεδούχοι Τσέχοι, μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος και περίπου στα μέσα της περιόδου πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (42-37). Έτσι η Εθνική είχε ένα βουνό να ανέβει, καθώς έπρεπε να καλύψει μια μεγάλη διαφορά, λόγω και του +12 που έπρεπε να πάρει, με τη Τσεχία να είναι σε θέση οδηγού. Ωστόσο, με ένα καταπληκτικό Καλάθη και ένα τον… πωρωμένο Θανάση που με διέψευσε και πολύ καλά έκανε, καθώς είχα γράψει πως και να μην έπαιζε σήμερα δε θα άλλαζε κάτι. Η  Εθνική με τους 11 πόντους που σημείωσε ο Θανάσης πήρε φόρα και με ένα επιμέρους 3-12 περάσαμε μπροστά με 49-57 και το μομέντουμ έδειχνε… +12.

Ο Γιάννης, ωστόσο, από νωρίς φορτώθηκε με φάουλ, έπαιξε λίγο στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς έφτασε τα τέσσερα, με τη διαιτησία να παίζει αρνητικό ρόλο καθώς απέβαλε με πέμπτο φάουλ τον φόργουορντ τον Μπακς, με το τρίτο και το πέμπτο φάουλ να είναι, όχι απλώς ανύπαρκτα, αλλά ανάποδα σφυρίγματα. Με τον Μπάλβιν, παραδείγματος χάριν, να κάνει βήματα προς τα πίσω και να μην είναι σταθερός, τον Γιάννη να πέφτει πάνω του στη προσπάθεια για καλάθι, όμως αντί να πάρει αυτός το φάουλ, το έδωσαν επιθετικό και έστειλαν τον Γιάννη στον πάγκο.

Συζήτηση για τη διαιτησία πρέπει να γίνει, όχι μόνο για το σημερινό παιχνίδι, αλλά γενικά στη διοργάνωση. Οι Λιθουανοί ακόμα φωνάζουν και δεν είναι οι μόνοι που έχουν παράπονα. Για το δικό μας ματς, δε διαμόρφωσε αποτέλεσμα, αλλά μας έδωσε δικαίως το δικαίωμα να γκρινιάζουμε. Δεν ξέρω αν είναι ενδεικτικό, αλλά ψάχνοντας τα ονόματα των απίστευτων διαιτητών του αγώνα από τη wikipedia, είδα κάτι ονόματα όπως, Bastardos, Putana και Malakas και παρά που θα συμφωνήσω, παίρνω απόσταση από τέτοιου είδους σχόλια.

Σοβαρά όμως, δε πρέπει να μείνουμε στη διαιτησία, δε γίνεται να σταθούμε στη διαιτησία. Ναι, έδωσαν δύο ανύπαρκτα επιθετικά στον Γιάννη και στη διεκδίκηση της μπάλας μεταξύ Καλάθι και Σατοράνσκι, ενώ η μπάλα φάνηκε να ακουμπάει τελευταία στον Τσέχο, οι διαιτητές, αν και πήγαν στο instant replay, τελικά την έδωσαν στους Τσέχους. Να γίνει κουβέντα για τη διαιτησία, αλλά τις βολές δεν τις έχασαν αυτοί, ούτε ήταν οι ρέφερι που δε μπορούσαν να πάρουν τα ριμπάουντ και ούτε ήταν αυτοί που εξαφάνισαν τον Θανάση στο τελευταίο δεκάλεπτο και έμεινε στους 11 πόντους.

Πρέπει να δούμε τη πραγματικότητα, να αντιληφθούμε τις αδυναμίες μας και να μην σταθούμε στη διαιτησία και στη αντιμετώπιση που είχε ο Γιάννης, γιατί και με τις δηλώσεις που έκανε ο Σκουρτόπουλος, μάλλον περιμέναμε πως οι διαιτητές θα «προστάτευαν» τον Γιάννη, κάτι που τελικά δε συνέβη και ούτε αυτό μπορούσε να διαχειριστεί ο «κόουτς», που τώρα είπε πως η ομάδα σχεδιάστηκε στον Ντόρσεϊ και πολλά άλλα που είχε πει τις προηγούμενες μέρες και προκαλούσαν γέλια και προβληματισμό. Η τεχνική ποινή που πήρε ο πάγκος σε κρίσιμο σημείο στη τέταρτη περίοδο- ακόμα δε ξέρουμε ποιος τη πήρε- επηρέασε τη ομάδα, καθώς εκεί οι Τσέχοι βρήκαν τη ευκαιρία και ροκάνισαν και άλλο τη διαφορά και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

Κρίμα για τη Εθνική, διότι προσπάθησε σήμερα και έκανε ένα αρκετά καλό ματς, κρίμα για τον Γιάννη, κρίμα για το Καλάθη που έκανε το ματς της ζωής του με την «επίσημη αγαπημένη» (27 πόντους και 6 ασίστ) και κρίμα αλλά όχι άδικο για ένα τέτοιο αποκλεισμό.

Πρέπει με ψυχραιμία και νηφαλιότητα που λέμε σε τέτοιες περιπτώσεις να δουν οι υπεύθυνοι τι πραγματικά έφταιξε, τι πήγε στραβά, γιατί η Εθνική έπρεπε σήμερα να κάνει πολύ καλό παιχνίδι και όχι στο ματς με την Βραζιλία και πως θα πρέπει να έχει διαχειριστεί συνολικά αυτό το ρόστερ, όχι μόνο ο Γιάννης και η συζήτηση για τη διαιτησία να γίνει σε δεύτερο χρόνο. Ή ίσως και να μην γίνει καθόλου…

Φωτογραφία: sport-fm.gr