Ισπανία – Πολωνία 90-78: Στο τέλος «καθάρισε» την πρόκριση

Η Ισπανία δυσκολεύτηκε για 33′ περίπου λεπτά, όμως στο τέλος πάτησε γκάζι και πήρε τη νίκη με 90-78 απέναντι στην Πολωνία και μαζί την πρόκριση για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας.

Οι Πολωνοί έβαλαν δύσκολα στους Ισπανούς, οι οποίοι στα πρώτα λεπτά δεν μπορούσαν να πάρουν μεγάλο προβάδισμα, κρατώντας όμως τα ηνία του αγώνα. Η διαφορά έφτασε για λίγο στους 10 στο 15′ με 38-48, όμως οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, με το ημίχρονο να κλείνει στο 46-41 για τη «Φούρια Ρόχα». Οι παίκτες του Σκαριόλο έφτασαν και πάλι πάνω από το +10 (62-49, 25′), όμως οι Πολωνοί δεν τους επέτρεψαν και πάλι να ξεφύγουν (67-58). Η διαφορά έπεσε στους 4 (76-72, 34′), όμως κάπου εκεί ο Ρούμπιο με συνεχόμενα τρίποντα έδωσε την λύση στην Ισπανία, η οποία «καθάρισε» το παιχνίδι. Τελικό σκοτ 90-78 και πρόκριση για τους Ίβηρες.

Ο Ρίκι Ρούμπιο ήταν ο κορυφαίος με 19 πόντους, ενώ 18 πρόσθεσε ο Γουίλι Ερναγκόμεθ. Από την άλλη ο Σλότερ είχε 19 πόντους για τους Πολωνούς.

Δεκάλεπτα: 22-18, 46-41, 67-58, 90-78.