Σερβία – ΗΠΑ 94-89: Με ασταμάτητο Μπογκντάνοβιτς οι Σέρβοι

Οι Σέρβοι μπορεί να αποκλείστηκαν από τη ζώνη μεταλλίου του Παγκοσμίου Κυπέλλου, δεν πτοήθηκαν όμως και επικράτησαν των ΗΠΑ με 94-89  για τις θέσεις 5-8. Δεύτερη ήττα για τους NBAers του Πόποβιτς που δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τους Μπογκντάνοβιτς και Λούσιτς αλλά και τη δημιουργία του Γιόκιτς και θα παλέψουν για την 7η θέση.

Οι Σέρβοι ήταν καυτοί στην πρώτη περίοδο και με τη βοήθεια του Μπογκντάνοβιτς και τα 4/4 τρίποντα στο ξεκίνημα, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το εκπληκτικό 32-7. Στη συνέχεια όμως οι Αμερικανοί απάντησαν με τον ίδιο τρόπο, κάνοντας επιμέρους 12-33 για το 44-40 του ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο οι άμυνες ήρθαν σε δεύτερη μοίρα, με τους παίκτες του Τζόρτζεβιτς να διατηρούν το προβάδισμα (71-68).

Μαριάνοβιτς και Λούσιτς έδωσαν λύσεις και οι Σέρβοι έφτασαν ξανά στο +10 (85-75, 36′) με τους Αμερικανούς μειώνουν προσωρινά 87-81 και τον Μπογκντάνοβιτς να επαναφέρει τη διψήφια διαφορά (91-81, 38′). Μπαρνς και Γουόκερ μείωσαν στους 4 (91-87) με διαδοχικά τρίποντα, δεν μπόρεσαν όμως να κάνουν την ανατροπή, με το τελικό σκορ να βρίσκει τη Σερβία να επικρατεί με 94-89.

Κορυφαίος του αγώνα ο Μπογκντάνοβιτς με 28 πόντους (7/14τριπ), 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Λούσιτς να σταματά στοςυ 15 πόντους.Από την άλλη, για τις ΗΠΑ, κορυφαίος ήταν ο Μπαρνς με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Κέμπα Γουόκερ να ακολουθεί με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 32-7, 44-40, 71-68, 94-89