Ηρακλής – Ρέθυμνο 74-56: Ο… νόμος του Ιβανώφειου

Ο… νόμος του Ιβανώφειου μίλησε για ακόμα μία φορά, με τον Ηρακλή να επικρατεί του Ρεθύμνου με 74-56, να πετυχαίνει την δεύτερη εντός έδρας νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια, φτάνοντας το ρεκόρ του στο 2-1.

Ο Ηρακλής ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί της αναμέτρησης, όμως το Ρέθυμνο αποδείχθηκε… πολύ σκληρό για να πεθάνει, καθώς προηγήθηκε με 18-23 στο 10’. Η εξέλιξη αυτή θορύβησε τους γηπεδούχους, που ξεκίνησαν… εκρηκτικά την δεύτερη περίοδο, καθώς έτρεξαν ένα 14-0 για το 32-23, με το πρώτο μισό να βρίσκει τον Ηρακλή μπροστά με 43-33. Οι Κρητικοί δεν άφησαν το ματς να τους ξεφύγει, ρίχνοντας την διαφορά στους 4 στο 26’ (48-44), όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, καθώς με ένα σερί 9-0 έστειλαν την διαφορά στους 13 πόντους  (57-44), έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +16 (61-45), απλοποιώντας τα πράγματα για τα 10 τελευταία λεπτά, με το τελικό 74-56 να χαρίζει την δεύτερη φετινή νίκη στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Δεκαλεπτα: 18-23, 43-33, 61-45, 74-56

Μεγαλύτερη διαφορά:  +21 για τον Ηρακλή (73-52) στο 38’

On Fire:  Ο Φράνκαμπ ήταν ασταμάτητος αλλά και… ολομόναχος, με τον άσο του Ρεθύμνου να πετυχαίνει 23 πόντους.

Ξεχώρισαν:  Ο Ηρακλής δεν είχε Φράνκαμπ, όμως είχε πλουραλισμό, με τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, τον Χάνλαν με 13, τους Σμιθ και Σούλερ με 11 και τον Οκερέαφορ με 10.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά:  Δύο σερί από πλευράς νικητών, ένα 14-0 που μετέτρεψε το 18-23 σε 32-23 και ένα 9-0 που μετέτρεψε το 48-44 σε 57-44, ήταν αυτά που ουσιαστικά ξεκαθάρισαν την υπόθεση νίκη για τον «Γηραιό».

Διαιτητές:  Σώμος, Ανδρικόπουλος, Εφραιμίδης