Ιωνικός-ΠΑΟΚ 83-66: Οι… πρώην «καθάρισαν» τον Δικέφαλο

Ο Ιωνικός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην EOK Basket League, καθώς επικράτησε του ΠΑΟΚ στο «Σοφία Μπεφόν» με 83-66 για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Νίκου Βετούλα, ο οποίος συνδύασε την επιστροφή του στον πάγκο του Ιωνικού με νίκη, ήταν οι πρώην «ασπρόμαυροι» Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, Βασίλης Χαραλαμπόπουλος και Τζαμάλ Τζόουνς.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο μεγαλύτερο κομμάτι του, καθώς οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αν και οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του. Το παιχνίδι κρίθηκε, πάντως, στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν ο Ιωνικός μετέτρεψε το 63-62 του 30΄στο τελικό 83-66. Ο ΠΑΟΚ έμεινε στους 4 πόντους στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι η τελική διαφορά πήρε μεγάλες διαστάσεις.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 43-38, 63-62, 83-66